Úvodní dieta má za úkol zaléčit a zacelit střevní stěnu a tím odstartovat celý proces léčby. Většina GAPS pacientů má velice špatné zažívání, ať už mají či nemají s tím spojené problémy. Pomocí GAPS diety se střevo vyčistí od staré vlákniny a dalších nepotřebných látek, které mohou střevo dráždit. Střevní stěna se obnovuje tím, že staré a opotřebované enterocyty jsou, dá se říci, odřené a je potřeba je nahradit novými. Aby se tak stalo, musí být vaše střevo velice dobře živené pomoci látek, které obsahují amino kyseliny, želatinu, glukosaminy, tuky, vitamíny a minerály, což jsou jednoduše řečeno látky, ze kterých se vnitřní stěna vašeho střeva skládá. Tato buněčná výměna je více méně řízena zdravými bakteriemi, které žijí na vnitřní stěně vašeho střeva. Bez těchto bakterií je léčba nemožná.
Úvodní dieta GAPS je velice bohatá na všechny výše zmíněné faktory, tak potřebné k samotné léčbě.
Já osobně doporučuji pro každého, aby začal s úvodní dietou nebo si jí prošel alespoň jednou. Tato úvodní dieta je přímo nevyhnutelná pro lidi, kteří trpí těžkými poruchami zažívání jako je reflux žaludečních šťáv, chronické průjmy, bolesti břicha, nadýmání, chronická zácpa. Úvodní dieta již za pár dní uleví od výše zmíněných příznaků a nastartuje potřebnou léčbu. Další skupina lidí, pro které je tato dieta velice důležitá, jsou lidé s potravinovými alergiemi a citlivostí. V jejich případě je úvodní dieta důležitá k zacelení střevní stěny. Ve většině případů jsou tyto alergie přímo či nepřímo způsobeny tzv. syndromem zvýšené propustnosti střeva. Jelikož při úvodní dietě dochází k detoxikaci organismu, nedoporučuje se tento způsob stravování v těhotenství a během kojení. Zde je lepší začít rovnou s plnou dietou GAPS. Pokud kojíte nebo jste těhotná, kontaktujte mě, v těchto případech je často na místě individuální řešení.
Pokud máte podezření na opravdovou alergii, tedy alergii v rovině IgE, kterou vám zjistí alergolog, je lepší se této potravině dlouhodobě vyvarovat. V případě intolerancí se pracuje individuálně a dle síly intolerance se daná potravina může později zpět do jídelníčku zařadit. Zde může být nápomocná dobře sestavená rotační dieta. V knize je doporučovaný tzv. test citlivosti. V praxi mám ale zkušenost, že je často nejenže nepraktický, ale často i dost nevěrohodný. V případě lidí, kteří mají citlivou kůží, se může reakce objevit téměř vždy.
Pro lidi bez vážných zažívacích obtíží je úvodní dieta také důležitá a mohou ji zvládnout již za pár týdnů. Ale i tak je důležité si jí projít. Jinak se může stát, že se pořádně neodstartuje proces léčení a může to vést k problémům v budoucnosti.
Úvodní dieta se skládá ze šesti fází, které na sebe navazují. Jednoduše řečeno, v každé fázi postupně přidávají nové potraviny, až se postupně dostanete na plnou GAPS dietu. Je důležité tuto dietu neuspěchat, protože je to váš základ, na kterém budete stavět. A stejně jako když stavíte dům, chcete mít pevné základy, jinak vám hrozí, že se celý dům jednou zřítí. Na každé fázi zůstaňte tak dlouho, jak je potřeba, tím umožníte vašemu tělu potřebný čas na vyléčení. Jak to tedy vypadá v praxi?
První fáze
Jak již bylo několikrát zmiňováno, základem této diety jsou slabé masové vývary z masa a ryb. Maso by celkově na GAPS, ale specificky na úvodní dietě, mělo být tučné, prorostlé s vysokým podílem tuku, chrupavek a rosolu. Nezapomínejte na velké množství vnitřností, které jsou velice lehce stravitelné. Vývary poskytnou vašemu tělu potřebné látky pro buněčnou obměnu a mají také uklidňující efekt na záněty uvnitř střeva. Vývary podporují trávení a jsou od nepaměti považovány v mnoha kulturách za lék. Nepoužívejte ale komerčně vyráběné vývary, bujóny a granule, které obsahují látky pro váš organismus naopak škodlivé. Vývar z kuřecího masa je velice jemný k vašemu trávícímu systému, je tedy dobrou alternativou na začátek. Ale postupně přidávejte i jiné maso, ať máte změnu. Maso, které vám zůstane po dovaření vývaru, si nechte a jezte ho spolu s vývarem. Vývar vám v ledničce vydrží až týden, to v případě, že nemáte problém s histaminem. Vývar pijte několikrát za den samotný jako nápoj k jídlu. Nezapomeňte ho pořádně osolit. Kvalitní nerafinovaná sůl je v průběhu GAPS diety velice důležitá. Neohřívejte ho ale v mikrovlnné troubě, použijte klasický způsob ohřívání na plotně. Tuk z vývaru nevyhazujte. Pokud na začátku diety špatně tolerujete tuky, je dobré po vychladnutí tuk z polévky sebrat a při konzumaci si řízeně, po troškách tuk do jídla a polévek přidávat. Máte tak kontrolu, kolik tuku si přidáte a tělo si může postupně zvykat. I když je tuk na GAPS velice důležitý, je to často hlavním problémem v úvodní dietě, a proto se musí začínat po malých dávkách. Sebraný tuk můžete skladovat ve skleničce v lednici a používat na vaření a do jídla.
Z těchto hotových vývarů si připravte zeleninové polévky, které budou vaším hlavním jídlem v této fázi. Po přecezení vývaru do něj přidejte povolenou zeleninu, nakrájenou na kousky. Můžete použít cibuli, květák, brokolici, pórek, cuketu, dýni atd. Tedy zeleninu, která není moc moučná. Všechna zelenina musí být oloupaná, zbavena semínek, a v případě květáku a brokolice, i tvrdých košťálů. Sůl se přidává až k jídlu, ne při vaření.
(Podívejte se na povolenou zeleninu v seznamu jídel pro GAPS, vynechte ale do začátku rajčata, papriky, kapie, zelí, řapíkatý celer a také špenát a listovou zeleninu).
Můžete použít různé kombinace výše zmíněných zelenin nebo jen jednu z nich. Všechna zelenina potřebuje být dostatečně uvařená. Když je zelenina uvařená, přidejte na závěr 1-2 lžíce nastrouhaného česneku a přiveďte polévku krátce zpět do varu, pak vypněte a nechte chvíli odstát. Tuto polévku jezte společně s masem a tukem z vývaru, použijte také měkké tkáně z masa jako jsou chrupavky, pojiva a kůže, a v neposlední řadě také morek z kostí. Tyto tkáně obsahují velice potřebné stavební materiály a želatinu pro obnovu vaší střevní stěny. Můžete polévku rozmixovat do krémové podoby nebo ji jíst tak, jak je. Neomezujte se v množství jídla a jezte tyto polévky tolikrát za den, kolikrát chcete.
Probiotické jídlo je další nezbytnou součástí této diety, je tedy důležité ho do jídelníčku zapojit hned od počátku. Toto probiotické neboli fermentované jídlo může být v podobě mléčných výrobků nebo fermentované zeleniny. Abychom předešli špatné a nechtěné reakci, musí toto jídlo být do jídelníčku přidáváno postupně a velice opatrně. Začněte tedy s 1-2 lžičkami prvních pár dní a postupně, pokud se neobjeví nějaká nežádoucí reakce, přidávejte po lžících, až budete schopni jíst pár lžic s každou miskou polévky. Začněte pouze se šťávou z kyselého zelí nebo nějaké jiné fermentované zeleniny. Zatím nejezte samotné kyselé zelí, protože to je v tuto chvíli vláknité, a proto i špatně stravitelné. Šťáva z fermentované zeleniny je také mimo jiné důležitá pro tvorbu žaludečních šťáv. Můžete také zařadit vodní kefír.
Co se týče mléčných fermentovaných produktů, musíte být mnohem opatrnější, když je zařazujete do vašeho jídelníčku. Velká část lidí má problém s tolerancí mléčných výrobků a je lepší je zařadit do jídelníčku až po půl roce na GAPS. Nicméně přidání syrovátky, jogurtu a kefíru je v podstatě zázračné, speciálně pro lidi s chronickým průjmem, protože odlišná mléčná kyselina přítomná v kysaných mléčných výrobcích uklidňuje a posiluje střevní stěnu, zpomaluje postup stolice střevem a tím ji zahustí. Efekt se dostaví velice rychle.
Naopak v případě chronické zácpy je vhodné zařadit domácí kysanou smetanu, jogurt i kefír a syrovátku vyřadit. Případně vyřadit všechny mléčné výrobky.
Mléčné výrobky jako je přepuštěné máslo (ghí) a máslo jsou ve většině případů tolerovány dobře.
Pijte čaj z čerstvého zázvoru, máty, kopřivy, heřmánku (zde pozor na případné alergie) a jiných bylin mezi jídlem. Můžete si do něj přidat trochu medu. Nepijte studenou vodu, pokud vám nestačí tekutiny z bylinných čajů a vývaru, můžete si dát vlažnou, vždy filtrovanou, vodu s citronem.
V první fázi se doporučuje setrvat přibližně týden, je to samozřejmě dost individuální, nicméně většina lidí je po týdnu schopná postupu do fáze druhé.
Druhá fáze
Pokračujte s jedením polévek s masem, vnitřnostmi a měkkými tkáněmi z masa. Pijte vývar a bylinné čaje. Stále přidávejte víc a víc probiotického jídla do každé porce polévky.
Přidejte do polévky syrový žloutek, důkladně oddělený od bílku. Začněte s jedním žloutkem denně a postupně přidávejte až budete jíst žloutek s každou miskou polévky.
Až budete mít pocit, že tolerujete žloutek dobře, můžete přidat vajíčko na měkko do polévky (bílek uvařený a žloutek téměř syrový). Není důvod omezovat počet vajec za den, vajíčko je velice dobře stravitelné a dodá vám potřebnou energii a živiny. Pokud máte podezření na intoleranci, postupujte extrémně pomalu, klidně po kapkách, než zařadíte žloutek celý. V případě pravé alergie nebo anafylaktické alergie tento krok přeskočte a kontaktujte mě, ráda vysvětlím postup. Dbejte na maximální kvalitu vajec, používejte nejlépe domácí nebo z bio chovu, kde slepice mají prostor a jsou chované eticky.
Přidejte dušené maso a zeleninu do vašeho jídelníčku. Vyvarujte se v této fázi koření, místo toho použijte jen čerstvé byliny, sůl a pepř. Obsah tuku u těchto pokrmů musí být co největší. Čím více živočišného tuku konzumujete, tím rychlejší bude vaše regenerace. Nezapomeňte na fermentovanou šťávu ze zelí nebo mléčné výrobky s každou porcí.
Zvyšujte příjem fermentované šťávy a mléčných výrobků (pokud zavádíte).
Přidejte fermentovanou rybu a gravlax, začněte s jedním malým kouskem a postupně přidávejte víc.
Začněte jíst domácí přepuštěné máslo (ghí). To je většinou velice dobře tolerované i lidmi, kteří jinak reagují na mléčné výrobky. Nejprve jezte lžičku a postupně přidávejte (viz. recepty).
Druhá fáze úvodní diety je nejvíce léčivá, doporučuje se zde vydržet tedy co nejdéle. Ideální je alespoň měsíc, v některých případech i měsíců několik. Pokud průchod touto fází uspěcháte, může se stát, že se později po přidání dalších potravin váš stav zhorší a stejně se do této fáze budete muset vracet. Není tedy potřeba pospíchat.
Třetí fáze
Pokračujte se vším, co už jíte.
Zkuste zralé avokádo, začněte 1-3 lžičkami a postupně přidávejte. Je důležité avokádo pořádně rozmačkat. Jezte ho nejprve vmíchané do polévky, tedy lehce tepelně upravené, teprve potom samotné.
Až budete tolerovat avokádo, připravte si dýňové lívance, jednu denně a postupně přidávejte. Tyto lívance uděláte ze 3 surovin: dýňové pyré, vajíčko a ořechové máslo (přírodní, neslazené a bez přidaných olejů). Pokud netolerujete ořechy, lze vyrobit i bez nich, jen budou trochu křehčí. Vše smíchejte a smažte malé placičky na kachním, husím tuku, sádle nebo na přepuštěném másle. Dejte pozor, ať je nespálíte. Pokud budou rohy spálené, nekonzumujte tyto části, mohou hodně zatížit trávení.
Až budete tolerovat lívance, zkuste si připravit míchaná vajíčka, připravená na velkém množství tuku. Zase použijte kachní, husí, vepřové sádlo nebo ghí. Míchaná vajíčka podávejte s avokádem, pokud ho dobře snášíte, a vařenou zeleninou. Obzvláště vařená cibule je vynikající na trávení a imunitu. Uděláte ji tak, že rozpustíte 4-5 lžic nějakého živočišného oleje (kachní, husí, vepřové, ghí), přidáte na plátky nakrájenou cibuli, přiklopíte a necháte podusit při mírné teplotě asi 20-30 minut, aby byla cibule měkká, sladká a průsvitná.
Můžete zkusit jíst fermentovanou zeleninou, tedy kromě šťávy konzumovat i samotné zelí. Začněte po malých kouskách, pořádně kousejte, pokud budete tolerovat, můžete postupně zvyšovat.
Třetí fáze se v průměru drží týden až dva. Záleží, jak budete reagovat na přidané potraviny.
Čtvrtá Fáze
Pokračujte s tím, co už jíte.
Postupně přidávejte maso upravené pečením a grilováním, ale ještě vynechte smažení a grilováni na ohni. Nejezte kousky, které jsou spálené a moc tmavé. Jezte maso s vařenou zeleninou a kyselou zeleninou. Nezapomínejte nikdy ke každému jídlu popíjet vývar.
Začněte přidávat za studena lisovaný olivový olej do každého jídla. Začněte pár kapkami a postupně přidávejte.
Můžete začít pít čerstvě vymačkané zeleninové šťávy. Začněte mrkvovou šťávou 1-2 lžičkami. Džus by měl být filtrovaný, abyste se zbavili nežádoucí vlákniny. Můžete ho pít tak jak je nebo si ho naředit do vody, vývaru nebo syrovátek. Je důležité, každý lok přežvykovat, kousat, a pít opravdu pomalu. Postupně přidávejte na množství a až budete schopni tolerovat malý šálek mrkvového džusu, můžete zkusit přidat džus z řapíkatého celeru, zelí, červené řepy, salátu a čerstvé máty. Takto připravená šťáva by se měla pít nalačno, nejlepší čas je tedy ráno a jako odpolední svačina. Tyto šťávy mají terapeutickou podstatu a pije se jich jen malé množství, vždy čerstvě připravené, a okamžitě konzumované. Přidejte pár kapek olivového oleje. V žádném případě nekonzumujte komerčně vyrobené džusy.
Až budete dobře tolerovat zeleninové šťávy, zkuste si upéct GAPS chléb z mletých ořechů (mandlí, vlašských, pekanových atd.) nebo semínek (slunečnicových, dýňových). Tento chléb se upeče pomocí 4 surovin: mleté ořechy nebo semínka (předem namočená a usušená), vajíčka, nastrouhaná dýně či cuketa a nějaký tuk (ghí, máslo, kokosový olej, kachní nebo husí tuk) a trochu sole na chuť. Začněte s jedním krajíčkem za den a pomalu přidávejte. Tento chléb by neměl v žádném případě nahradit vývary a jiné kvalitní jídlo, je pouze pro zpestření a pro občasnou konzumaci. Není rozhodně podmínkou ho do stravy zařadit a konzumovat denně.
Čtvrtá fáze se stejně jako ta třetí drží v průměru týden nebo dva. I zde je to zcela individuální a záleží, jak budete reagovat na přidané šťávy.
Pátá Fáze
Pokud jde vše dobře a výše uvedené jídlo tolerujete bez problémů, je na čase zkusit povařená jablka, ze kterých uděláte pyré. Oloupejte jablka, odstraňte ohryzek a na másle, se kterým nemusíte šetřit, je poduste, podlijte malinko vodou, pokud je potřeba a nechte probublávat, dokud nebudou měkká. Po uvaření přidejte více másla nebo jiného tuku a rozmixujte ručním mixérem na kaši. Pokud jsou jablka kyselá, můžete přidat trochu medu. Buďte opatrní a sledujte, zda se objeví nějaká reakce. Pokud žádná reakce nenastane, můžete postupně zvyšovat množství. A zařazovat další druhy ovoce jako jsou hrušky a jiné sezonní ovoce. Vždy ale odstraňte slupky a semínka.
Až budete tolerovat ovocná pyré, přidejte syrovou zeleninu, začněte s měkkými částmi zelí a oloupanou salátovou okurkou. Znovu i tady musíte být opatrní, pořádně kousat a začít od malého kousku. Pokud tolerujete zelí a okurku, můžete zkusit následující zeleninu: mrkev, cibuli atd. Kousejte pořádně a sledujte reakci a možné změny ve stolici, pokud se vrátí průjem, tak nejste na syrovou zeleninu připraveni a vraťte se o krok zpět, zkuste to znovu za týden nebo dva.
Pokud tolerujete džus z mrkve, zelí a máty dobře, můžete přidat ovoce. Začněte s jablkem, ananasem (pokud je dostupný), ale zatím se vyvarujte citrusů.
Pátá fáze může být trochu delší než předchozí. I zde záleží, jak budete tolerovat nově přidané potraviny. Nepospíchejte. Tato fáze už se opravdu blíží plné dietě a strava je tam bohatá a uspokojivá, takže není opravdu kam pospíchat.
Šestá fáze
Pokud tolerujete všechno jídlo, které jste dosud zkusili, je čas ochutnat oloupané, syrové jablko. Jablko musí být dost zralé. Potom postupně přidejte ostatní syrové ovoce.
Postupně ochutnávejte domácí pečené produkty, které jsou povolené na GAPS dietě. Používejte sušené ovoce jako sladidlo při pečení.
Tato fáze už je opravdu jen krůček k plné dietě, když už jste došli sem, měl by váš zdravotní stav být o dost lepší než na začátku. Pokud jste se do šesté fáze dostali a stále máte zažívací problémy, trpíte zácpou nebo průjmem a velká většina vašich problémů stále přetrvává, prošli jste úvodní dietou pravděpodobně velice rychle a je nutno se vrátit ideálně do druhé fáze.
Jak rychle tedy opravdu dietou postupovat a jak určit, kdy se přesunout do další fáze. Vaším nejdůležitějším měřítkem a indikátorem je bolest břicha a změny ve stolici. Je důležité, aby bolest břicha a průjem zmizeli, než se rozhodnete posunout do další fáze. Občas se stane, že některé jídlo budete muset představit později, než je uvedeno, ale to záleží na individuálních problémech dané osoby. Důležité je neustále zachovávat přísun polévek a vývarů několikrát denně po dobu GAPS diety.
Může se také stát, že se v počátku úvodní diety objeví zácpa, to díky tomu, že je odstraněna všechna vláknina z vaší diety, na kterou jsme tak zvyklí. To je normální a nemusí vás to nijak znepokojovat. V tomto případě je vhodné si udělat domácí klystýr, ten pomůže vše navrátit do normálu.
Po dokončení úvodní diety, když většina vašich zažívacích obtíží je pryč, se můžete pustit do plné diety.
Je dobré si na úvodní dietě zaznamenávat představené potraviny a reakce na ně. Ty mohou pak zpětně nápomocné, pokud se snažíme najít, na co reagujete.
♦♦♦
Použité zdroje:
CAMPBELL-MCBRIDE, Dr. Natasha. Gut and Phycology Diet: Natural treatment for Dyspraxia, Autism A.D.D, Dyslexia, A.D.H.D, Depression, Schizophrenia. 3. vyd. Cambridge: Medinform Publishing, 2011. ISBN 13: 987-0-9548520-2-3.