Tenhle recept byl asi jedním z prvních receptů, které jsem po přechodu na GAPS vymyslela, no, jestli se dá říct vymyslela. I když v té době nebylo o nějakém paleo a low carb ani památky, na toto téma neexistovali žádné weby ani instagram. A tak jsme opravdu musela hodně experimentovat.
Recept byl také jeden z prvních receptů, který jsme připravila pro starý a již několik let neaktualizovaný web Živá Kultura. Takže prosím informace, které na něm najdete nemusí být vždy pravdivé. Raději si vše ověřujte na tady u mě.
Nicméně tento recept dělám asi pořád stejně, a ve stejném stylu můžete udělat i jiné kaše, třeba květákovou, tuřínovou a jiné.
Kaše, když vynecháte prvotní osmažení cibulky je vhodná již od druhé fáze úvodní diety, jen dejte zeleninu vařit přímo do vývaru a rozvařte, poté rozmixujte a je to. Je to skvělá změna od neustálých polévek v úvodní fázi.
Do hrnce dejte tuk a nechte na sporáku pomalu rozehřát, přidejte cibuli. Mezitím si oloupejte mrkev a cuketu a nakrájejte na drobné, stejně velké kousky. Přidejte do hrnce a promíchejte, osolte, opepřete a přidejte kmín. Já dávám do kaše kmín celý, můžete však použít i mletý, nebo úplně vynechat. Následně mrkev podlijte vývarem a zakryjte pokličkou a nechte pomalu vařit, dokud nebude mrkev dokonale měkká. Až bude mrkev měkká, nechte lehce vychladnout a poté rozmixujte do hladké kaše. Servírujte s máslem, nebo můžete přimíchat do teplé kaše i lžící domácí kysané smetany, případně zkusit i koksové mléko. Kaše vařená ve vývaru je však velmi krémová a není potřeba do ní přidávat mléko, jako do klasické bramborové kaše.Suroviny
Postup